Relacja z IV Festiwalu Robotów.

Festiwal µBot 2017 cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zawodnicy startujący w konkursie przyjechali do nas z wielu stron Polski. W pierwszym dniu festiwalowym wykłady wygłosili studenci AGH, realizujący swe projekty w kołach naukowych, którzy przybliżali wiedzę zdobytą podczas budowy i zmagań w studenckich zawodach robotycznych.

Wiele ciekawych wiadomości dowiedzieliśmy się na temat małych samochodzików wyścigowych typu line follower oraz symulatora lotu budowanego przez zespół studentów. Prezentację robota robo core poprowadził nasz absolwent Radek Jarema. Ten mobilny robot zrobił na nas wrażenie, jako urządzenie nieustannie czuwające przy człowieku. Dr Bipin Indurkhya, współpracujący z naszym kołem od lat, zaprezentował uczestnikom przegląd świata robotów. Wykładów wysłuchała duża grupa osób, która z trudem mieściła się w sali szkolnej, była to dla nas duża satysfakcja, że zainteresowanie tą dziedziną wiedzy staje się coraz popularniejsze, a trudne tematy ciekawią młodych ludzi. Pierwszy dzień Festiwalu zakończyły warsztaty uczniów V LO, którzy startowali w zawodach CanSat. Przedstawiali jak zbudować i zaprogramować puszko-satelity, oraz propagowali język programowania Python, jego użyteczność w systemach wbudowanych.

Kolejnego dnia odbyły się zawody robotyczne, na które przybyli uczestnicy z Krakowa, z Łowicza, Zakopanego i wielu innych miast Polski. Po planowym czasie na rozruch, zbadanie trasy i sprawdzenie stanu technicznego robotów przeprowadzone zostały zawody.

Zawodnicy startowali w pięciu konkurencjach: Line Follower, Lego Line Follower, Lego Sumo, miniSumo oraz FreeStyle. W walkach wzięło udział około 50 robotów, nasza szkoła gościła w sumie około 150 młodych robotyków oraz ich mentorów i kibiców. Ogromnie cieszy nas udział najmłodszych zawodników, którzy mając 9, 10 lat radzili sobie dzielnie odnosząc swoje pierwsze sukcesy. Każdy ze startujących uczestników emocjonował się występem swojego robota. W festiwalu udział wzięli także wytrawni profesjonaliści, zajmujący się robotami od długiego czasu, jak zwykle ich wystąpienia były przeglądem ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych oraz dobrych algorytmów wygrywających.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe kubki i przypinki z logo Festiwalu µBot a zwycięzcy atrakcyjne nagrody oraz dyplomy.

Doświadczenie zdobyte przy organizacji festiwalu pozwala nam przypuszczać, że następny turniej będzie jeszcze ciekawszy i przyciągnie jeszcze większą rzeszę pasjonatów tej dziedziny nauki.

Koło RoboTeam VLO pragnie bardzo podziękować Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. To dzięki państwa wsparciu finansowemu jesteśmy w stanie zorganizować ciekawy festiwal robotyczny, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży, jest na coraz wyższym poziomie, oraz jest bardzo chwalony przez jej uczestników.

Strona festiwalu: http://mikrobot.v-lo.krakow.pl/

Autor: Agnieszka Tarnówka-Stec