TABLICA PAMIĄTKOWA DLA DYREKTORA MIECZYSŁAWA STEFANOWA

Czym bylibyśmy, gdyby nam odebrano pamięć? Czy istniałaby jeszcze wówczas jakakolwiek przeszkoda, by zamienić społeczeństwo w rój termitów lub pszczół? Człowieka, który gospodaruje swobodnie bogactwem pamięci, nie można kształtować w dowolny sposób. Pamięć staje się w takich wypadkach instrumentem oporu – potężnym i nieuchwytnym.

(J. Tomkowski „Dom chińskiego mędrca”)

Dyrektor Mieczysław Stefanów kierował V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego przez długich 20 lat – od 1972 do 1992 roku, ale najserdeczniejszy kontakt ze szkołą utrzymał do końca; zmarł 29 czerwca 2013 roku.

Stał się symbolem genius loci Piątki, Jego niezwykłość polegała na darzeniu uczniów i nauczycieli 5. Zakładu codzienną, życiodajną życzliwością, dobrem, które okazało się kluczowe dla kilkunastu roczników Witkowskiego. Jedni z nas pamiętają Go jako obdarzonego poczuciem humoru nauczyciela geografii, drudzy jako Dyrektora dbającego o poziom nauczania i atmosferę w szkole, wreszcie, z satysfakcją pamiętamy – Przyjaciela. Czas Jego kierowania Zakładem przy ulicy Studenckiej to także trudne czasy PRL-u, w tym stanu wojennego. Odwaga i mądrość Pana Stefanowa ochroniła w tym czasie wielu uczniów, dla których nie było miejsca w innych szkołach. Wszyscy zawdzięczamy Mu kształtowanie naszej tożsamości, która bez pamięci o Nim byłaby niepełna.

Dlatego z przyjemnością dzielimy się informacją o inicjatywie ufundowania Tablicy Pamiątkowej poświęconej Dyrektorowi Mieczysławowi Stefanowowi. Całą wspólnotę Piątki – absolwentów, rodziców uczniów, nauczycieli i sympatyków prosimy o wsparcie idei – wykupowanie cegiełek, które wzbogacą fundusze zbierane na wykonanie tablicy pamiątkowej.

Osoby partycypujące w realizacji pomysłu będą uhonorowane wpisem na liście Fundatorów.

Wszelkie inne pomysły służące realizacji projektu prosimy przedstawiać Dyrekcji V LO i/lub przedstawicielom Stowarzyszenia Absolwentów.

Uprzejmie prosimy o wykupywanie cegiełek o wartości:

20 zł - cegiełka srebrna
50 zł - cegiełka złota
100 zł - cegiełka platynowa

Każdy ofiarodawca może dokonać wpłaty za kilka cegiełek.

Dane konta:

55 1240 4650 1111 0010 5212 6553 z dopiskiem: "Na tablicę pamiątkową"

(Pełny regulamin zbiórki dostępny jest tutaj: Regulamin zbiórki)