Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V LO

83 1240 1431 1111 0000 1045 4738

1% dla OPP KRS: 0000280170

Turniej Noworoczny 2016

14 stycznia Anno domini 2016 nikt nie myślał o Profesorstwie ostrzącym zęby na piątkowe „ocenianie” – ciała i dusze wszystkich znajdowały się gdzieś wysoko pod sufitem hali towarzystwa sportowego Wisła Kraków. Od pięciu lat wyczekiwany turniej w końcu się odbył i to w pełnej okazałości. Wspólne działania samorządów zmagających się szkół – pierwszego liceum i piątego Zakładu – trwały już od listopada. Nikt nie mówił o niczym innym od szczęśliwego momentu zakończenia klasyfikacji, co miało miejsce kilka dni wcześniej.

Turniej rozpoczął się o godzinie 12. Na początku do rywalizacji stanęli koszykarze. Błękitni Zakładnicy naprzeciw białym Nowodworczykom. Nie dziwi, że w pierwszej kwarcie mało kto zwracał uwagę na to, co dzieje się na boisku – wszyscy byli zaangażowani w jak najgłośniejsze wykrzykiwanie przygotowanych przyśpiewek, co okazało się być niemniej ciekawą rywalizacją niż ta sportowa. Od początku lepiej radzili sobie koszykarze Nowodworka – najbardziej emocjonującą okazała się być czwarta kwarta, gdy "nasi" niemal wyrównali wynik, jednak mecz zakończył się kilkupunktową porażką.

Przyszła pora na zmianę dyscypliny. Podczas, gdy montowano słupki do zawieszenia siatki, popisywały się cheerleaderki z obu szkół. Obie drużyny pokazały ciekawie przygotowane układy taneczne i dodały sił zarówno kibicom jak i zawodnikom.

Gdy dziewczyny opuściły parkiet, siatkarze rozpoczęli rozgrzewkę. Po kilkunastu minutach nastąpiło powitanie obu drużyn i mecz rozpoczął się. Mimo kilku błędów własnych, nasi od razu złapali prowadzenie, i dotrzymali bezpieczny wynik, wygrywając seta do 19. Z kolei to, co działo się w drugiej partii nie przypominało już wyrównanego meczu siatkówki. Na początku seta przygnębiające dla Nowodworczyków musiały być dwa asy serwisowe naszej rozgrywającej; biali posypali się i set, a co za tym idzie i mecz, skończył się miażdżącym wynikiem 25:13.

Nikt nie pamiętał o porażce koszykarzy – euforia zapanowała w Zakładowym sektorze. Organizatorzy złożyli podziękowania, w szatni podzielono się zdobytą paczką Mieszanki Krakowskiej, a publiczność powoli opuściła halę.

Należy także zwrócić uwagę na profesjonalizm w przygotowaniu turnieju. Mecze sędziowali zawodowi sędziowie ogólnopolskich federacji sportowych (PZPS i PZKosz.), przygotowano profesjonalne odprawy, wliczając w to także plakaty i flagi, oraz oczywiście występy naszych wspaniałych cheerleaderek.

Wydarzenie na pewno na długi czas zapisze się w sercach i pamięci Zakładników. Miejmy nadzieję, że za rok również będziemy mogli cieszyć się uczciwą, sportową rywalizacją, w gronie przyjaciół, podczas stającego się od teraz tradycją Turnieju Noworocznego.

Autorami relacji są Piotr Załęski i Alicja Spirytulska. Nasze stowarzyszenie dofinansowało organizację turnieju ze środków pozyskanych z darowizn oraz z przekazanego przez Absolwentów i Przyjaciół 1% podatku dochodowego.