SAiP VLO wyróżnił Absolwentów roku 2015

Tradycyjne markowe zegarki z dedykacją wręczył Prezes Honorowy prof. dr hab. Krzysztof Pałecki.

13 października roku 2015 w V Liceum Ogólnokształcącym odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Dzień ten, jak co roku, był szczególny dla nowych uczniów z uwagi na wysoką rangę i podniosły charakter uroczystości. Zaszczytną rolę prowadzenia ceremonii otrzymali uczniowie klasy 3A. Akademię zorganizowano w auli Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystość już na wstępie została uświetniona przez szkolny chór i jego wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Jako pierwszy głos zabrał Nadzorca V Zakładu – Stanisław Pietras. Nowi uczniowie już podczas akademii z okazji rozpoczęcia roku mieli okazję poznać jego niebanalne zdolności oratorskie. Tym razem jednak przemówienie było krótsze, bardziej bezpośrednie, tym samym wpasowało się w podniosły charakter wiekowej tradycji. Nadzorca mówił między innymi o wyróżnieniach, które rokrocznie przyznawane są wybitnym nauczycielom. W tym roku, zaszczytu otrzymania nagrody Prezydenta Miasta Krakowa dostąpili pan Dawid Drabczyk i pani Małgorzata Berkowicz-Małek.

Następnie, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego V Zakładu, Eryk Kidacki, podsumował pracę samorządu w poprzednim roku szkolnym. Po zakończeniu przemowy, nadszedł długo wyczekiwany moment - deklamacja przyrzeczenia. Uczniowie uroczyście ślubowali dbać o dobre imię Liceum i kraju oraz bronić dobra, prawdy i piękna. Słowa „Honor szkoły jest naszym honorem” od tej chwili mają stać się ich nadrzędną dewizą.

W tym momencie nawet huraganowy ogień z Katiusz nie mógł powstrzymać nieuniknionego – pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi zakładnikami.

Po głównym punkcie programu najwybitniejsi uczniowie ubiegłego roku mieli okazję wygłosić kilka zdań podziękowania. Tytuł absolwenta roku 2015 oraz upamiętniający go zegarek, przyznano dwojgu uczniom z legendarnej klasy pod patronatem pani Bożeny Ostachowskiej-Kos. Pierwszą nagrodą uhonorowano Aleksandrę Wierzbicką, wyjątkową uczennicę, która w kilku słowach podziękowała za otrzymane wyróżnienie.

Wtedy przyszedł czas na drugiego absolwenta - Adama Kozienia, laureata wielu konkursów przedmiotowych oraz utalentowanego pianistę.

W swoich wystąpieniach poruszyli oni wiele kwestii związanych z efektywną nauką i motywacją. Słuchacze dostali wiele porad i drogowskazów ułatwiających dążenie do sukcesu. Absolwenci podkreślili przede wszystkim, że trzy lata liceum do doskonały okres do samorealizacji, rozwoju pasji i poznawania nowych ludzi. Następne laudacje wygłaszali: honorowy prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V LO Pan prof. dr hab. Krzysztof Pałecki oraz prezes SAiP V LO Pan dr Piotr Czekaj. Ich wypowiedzi napełniły serca uczniów nadzieją i pasją, potrzebną do pracy nad własną wiedzą przez najbliższe trzy lata.

Każdego roku, z początkiem października, szkoła organizuje prestiżowy konkurs wiedzy o patronie, profesorze Auguście Witkowskim, toteż kolejnym punktem programu zostało wyróżnienie zwycięzcy. Zaszczytne miano oraz nagrodę rzeczową w postaci wiecznego pióra tym razem otrzymał Filip Bliźniak z klasy 1F.

Następnym etapem uroczystości, a zarazem jej uświetnieniem była część artystyczna. Uczniowie klasy III a przygotowali skecz zatytułowany „Dziady dyrektorskie”. Na auli zrobiło się cicho i głucho; zabawa miała na celu wspomnienie dawnych dyrektorów V Liceum oraz ich najwybitniejszych absolwentów.

Po zakończeniu części rozrywkowej przyszedł czas na podniosły akcent wieńczący całą uroczystość. Już na terenie V Zakładu, na drugim piętrze, odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci wieloletniego geografa i pedagoga V Liceum Pani profesor Ireny Kaczmarczyk. Następnie wszystkich gości zaproszono na krótki koncert pianistyczny, przygotowany przez najzdolniejszych uczniów Piątki.

Tradycji stało się zadość, ceremonia napełniła serca uczniów chęcią i motywacją do nauki. Dla nowych Zakładników rozpoczęły się trzy lata owocnej pracy w murach Piątego Liceum.

Artykuł został napisany przez członków Zakładowej Komisji Propagandy VLO, uczniów VLO: Piotra Załęskiego (Ib) oraz Alicję Spirytulską (Ic); zdjęcia wykonał Jarosław Bielewicz, absolwent VLO, matura 1989 (IVd). SAIP VLO zorganizował i zfinansował nagrodę „Absolwent Roku 2015” ze środków pozyskanych z darowizn oraz z przekazanego przez Absolwentów i Przyjaciół 1% podatku dochodowego. Nie zapominajcie o nas wypełniając swoje PIT-y.